Przejdź do treści
Dokumenty

Tymczasowe prawo jazdy

Autor: Patryk Byczek

Tymczasowe prawo jazdy… zbyt piękne, by było prawdziwe? Wcale nie! Tymczasowe prawo jazdy od sierpnia 2023 roku jest już dostępne dla każdej osoby, która zda egzamin wybranych kategorii (w tym najpopularniejszych – A oraz B). Sprawdź, jak skorzystać z tymczasowego prawa jazdy i gdzie je znaleźć.

Tymczasowe prawo jazdy w Polsce – od kiedy?

Tymczasowe prawo jazdy dostępne w aplikacji mObywatel stanowi w naszym kraju ważny krok w procesie digitalizacji i ułatwienia dostępu do istotnych dokumentów. Dostępne jest ono od sierpnia 2023 roku. Dotychczas w aplikacji mObywatel dostępne był jedynie odpowiednik plastikowego prawa jazdy. Jak wiemy – tymczasowego prawa jazdy nie ma w wersji plastikowej, więc automatycznie nie było go również w aplikacji. O ile jednak plastikowej wersji tymczasowego prawa jazdy nie ma nadal, o tyle w aplikacji mObywatel jest ono już dostępne dla każdej osoby, która zda egzamin wybranych kategorii. Aplikacja mObywatel to bezpieczne narzędzie, które ma na celu ułatwienie interakcji obywateli z urzędami i dostęp do różnych usług publicznych za pomocą smartfona.

Czym jest tymczasowe prawo jazdy?

Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel to cyfrowy certyfikat, który potwierdza uzyskane przez nas na skutek zdania egzaminu prawo jazdy danej kategorii. Takie prawo jazdy umożliwia prowadzenie pojazdów maksymalnie przez 30 dni, czyli w okresie poprzedzającym wydanie tradycyjnego plastikowego prawa jazdy (sprawdź, ile się czeka na wydanie prawa jazdy). Jest to szczególnie korzystne w przypadku osób, które zdały egzamin na prawo jazdy i chcą legalnie prowadzić pojazdy natychmiast. Dotychczas, zanim wprowadzono tymczasowe prawo jazdy, trzeba było zaczekać z pierwszą legalną jazdą do momentu odebrania plastikowego dokumentu z urzędu. Dzięki tymczasowemu dokumentowi możemy kierować pojazdem tuż po zdaniu egzaminu.

Na jakie kategorie wydaje się tymczasowe prawo jazdy?

W aplikacji mObywatel znajdziemy nasze tymczasowe prawo jazdy tylko wtedy, kiedy zdamy egzamin następujących kategorii:

  • B,
  • B1,
  • A,
  • A1,
  • A2,
  • AM,
  • B+E,
  • T. 

„Z tej usługi  w mObywatelu mogą skorzystać świeżo upieczeni kierowcy, którzy zdali egzamin państwowy na prawo jazdy i kierowcy, którzy rozszerzyli posiadane uprawnienia o kolejne – z wyżej wymienionych grup kategorii” – czytamy w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji (link w źródłach).

Jak uzyskać tymczasowe prawo jazdy?

O tymczasowe prawo jazdy nie można zawnioskować, nie można się również o nie ubiegać. Jest ono po prostu wydawane automatycznie w aplikacji mObywatel. Tuż po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, jak tylko egzaminator wprowadzi odpowiednie informacje do ogólnopolskiego systemu, otrzymasz elektroniczne powiadomienie o dostępności tymczasowego dokumentu w aplikacji. Ważne jednak, by najpierw mieć zainstalowaną aplikację mObywatel w swoim telefonie. Jeżeli nie będziemy mieli jej zainstalowanej – powiadomienie o wydaniu tymczasowego prawa jazdy nie przyjdzie. Aplikację można pobrać na praktycznie każdy smartfon.

Jak przebiega procedura wydania tymczasowego prawa jazdy?

  1. Po zakończeniu egzaminu państwowego, system Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) przekazuje do Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) zestaw danych o osobie, która uzyskała uprawnienia do kierowania pojazdem.
  2. Egzaminator z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) uzupełnia wynik egzaminu w Papierowym Kierowcy Kwalifikowanym (PKK), nie czekając na zatwierdzenie protokołu.
  3. Dane z PKK są następnie przesyłane do CEK oraz do Starosty właściwego dla miejsca zamieszkania osoby, która zdaje egzamin.
  4. W CEK na podstawie tych danych tworzone jest tymczasowe prawo jazdy.
  5. Po utworzeniu tymczasowego prawa jazdy w CEK, otrzymujesz powiadomienie w aplikacji mObywatel informujące Cię o możliwości pobrania nowego cyfrowego dokumentu.

Warto dodać, że tymczasowe prawo jazdy jest ważne do momentu wydania pełnego prawa jazdy i uprawnia Cię do legalnego prowadzenia pojazdów na terenie Polski. Po uzyskaniu pełnego prawa jazdy, tymczasowe prawo jazdy traci swoją ważność.

Mam tymczasowe prawo jazdy – czy mogę jechać?

Tak, po uzyskaniu powiadomienia o dostępności tymczasowego prawa jazdy w naszej aplikacji mObywatel i upewnieniu się (poprzez zalogowanie i sprawdzenie), że dokument jest tam dostępny – możemy legalnie prowadzić pojazd kategorii, na którą uzyskaliśmy uprawnienia. W ustawie o kierujących pojazdami przy okazji nowelizacji przepisów znalazł się bowiem art. 4 ustęp 1a, który wskazuje, że „Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdem silnikowym lub zespołem pojazdów składającym się z pojazdu silnikowego i przyczepy, lub naczepy jest również tymczasowe elektroniczne prawo jazdy”, dzięki czemu możemy mieć pewność, że istnieje podstawa prawna umożliwiająca nam prowadzenie pojazdu praktycznie tuż po zdaniu egzaminu. Jeżeli egzaminator szybko wprowadzi informację o zdanym egzaminie do systemu elektronicznego, istnieje duża szansa, że nawet z samego egzaminu będziemy mogli wracać kierując pojazdem.

Źrodła:

https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/zdajesz-i-jedziesz–rozpoczynamy-wdrozenie-tymczasowego-prawa-jazdy-w-aplikacji-mobywatel

Posty, które musisz znać...

  • Przepisy Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce?

    Czy obywatel Ukrainy może uzyskać prawo jazdy w Polsce? Na pierwszy rzut oka proces ten może wydawać się skomplikowany i okraszony wieloma dodatkowymi wymogami, które trzeba spełnić przed rozpoczęciem kursu i przystąpieniem do egzaminu. Jednakże, przy bliższym spojrzeniu, okazuje się, że istnieje zestaw jasno określonych kroków, które należy podjąć. W teorii, odpowiedź brzmi tak, obywatel … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Kategorie prawa jazdy Kategorie prawa jazdy w Polsce

    W Polsce system kategorii prawa jazdy jest zróżnicowany i dostosowany do różnych typów pojazdów, od motocykli po ciężarówki i autobusy. Każda kategoria określa typ pojazdu, który można prowadzić, a także zawiera specyficzne wymagania dotyczące wieku i kwalifikacji. Sprawdź najważniejsze informacje o kategoriach prawa jazdy w Polsce, także o kategoriach łączonych. Kategorie prawa jazdy w Polsce … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Prawo jazdy Ośrodki WORD w województwie dolnośląskim – lista

    Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD) to miejsca, gdzie odbywają się egzaminy teoretyczne i praktyczne na prawo jazdy. Dzięki szerokiej ofercie usług, w tym kursom i szkoleniom z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, WORD-y są kluczowym elementem procesu uzyskiwania uprawnień kierowcy. Województwo dolnośląskie oferuje kilkanaście takich ośrodków, dzięki czemu mieszkańcy mogą wybrać najdogodniejszą lokalizację. Co to jest … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Prawo jazdy Daltonizm a prawo jazdy

    Daltonizm, znany również jako zaburzenie widzenia barwnego, to schorzenie genetyczne, które wpływa na zdolność rozróżniania pewnych kolorów. Osoby dotknięte tą przypadłością, zwane daltonistami, doświadczają trudności w odróżnianiu niektórych barw, co może wpływać na ich codzienne funkcjonowanie. Zaburzenie to wynika z defektu genetycznego wpływającego na receptory światłoczułe w siatkówce oka. Czy taka wada wzroku wpływa na … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Egzamin praktyczny W jakich językach można zdawać państwowy egzamin teoretyczny?

    Z racji tego, że w Polsce pojawia się coraz więcej obcokrajowców, którzy chcą zdobyć uprawnienia do prowadzenia pojazdów na przykład kategorii B, musiał nadejść czas, w którym państwowe egzaminy teoretyczne będą obsługiwane w różnych językach. W jakich językach obecnie można zdawać teorię? Sprawdźmy. Dla osób przystępujących do egzaminu na prawo jazdy w Polsce kluczową kwestią … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Zmiana prawa CEPiK 2.0 – zmiany w prawie jazdy nie zaczną obowiązywać od 4 czerwca 2018

    Ministerstwo Cyfryzacji rozważa przesunięcie zmian dotyczących młodych kierowców już po raz piąty. Oznaczałoby to, że zaostrzenie przepisów w stosunku do młodych kierowców może zostać odsunięte w czasie. Powodem takiej sytuacji, mają być złe doświadczenia z zeszłego roku, a dokładniej z listopada 2017 r. związane z rozbudową centralnej ewidencji pojazdów CEPiK 2.0 . Ministerstwo chciałoby uniknąć … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej

Masz pytania? Chętnie pomożemy!

Zadzwoń, napisz wiadomość lub przyjdź osobiście. Biuro czynne jest we wszystkie dni robocze w godzinach 9:00-16:00. W dniach 11.04 (piątek) i 28.04 (poniedziałek) biuro czynne wyjątkowo w godzinach 10:00-17:00.

Tutaj znajdziesz wszystkie szczegóły na temat dostępnych form kontaktu – numer telefonu, adres e-mail oraz adres naszego biura w Gdyni.

Kontakt