Przejdź do treści
Ruch drogowy

Czym jest zdarzenie drogowe?

Autor: Patryk Byczek

W codziennym języku często używamy takich określeń jak wypadek, stłuczka, zdarzenie drogowe, a nawet karambol. Chociaż te terminy są stosowane zamiennie, mają różne znaczenie. Warto wiedzieć, czym dokładnie jest zdarzenie drogowe i jak w stosunku do niego mają się te inne pojęcia.

Co to jest zdarzenie drogowe?

Zdarzenie drogowe to pojęcie nadrzędne, obejmujące wszelkie incydenty, które mają miejsce na drodze, niezależnie od tego, czy doszło do poważnych strat materialnych, czy są ofiary. W ramach zdarzeń drogowych rozróżniamy dwie główne kategorie:

  1. Wypadki drogowe
  2. Kolizje drogowe

Warto podkreślić, że terminy takie jak stłuczka, kraksa, karambol czy zderzenie są potocznymi określeniami i nie znajdują się w oficjalnych przepisach prawa. Policja, sądy oraz firmy ubezpieczeniowe zawsze stosują wyłącznie pojęcia wypadku i kolizji drogowej. Inne terminy mogą być stosowane w mowie potocznej, ale nie mają formalnego znaczenia w kontekście oceny sytuacji drogowej.

Rodzaje zdarzeń drogowych – czym się różnią?

Podstawową różnicą między wypadkiem a kolizją jest obecność poszkodowanych. Poniżej przedstawiamy dokładne wyjaśnienie:

  1. Wypadek drogowy – dochodzi do niego, kiedy w wyniku zdarzenia co najmniej jedna osoba została poszkodowana. Oznacza to, że w wyniku wypadku dana osoba doznała naruszenia ciała lub rozstroju zdrowia na okres dłuższy niż 7 dni, albo zmarła. Każdy taki przypadek kwalifikuje się jako wypadek drogowy.
  2. Kolizja drogowa – jest to zdarzenie, w którym nikt nie został poszkodowany. W kolizji uszkodzeniu ulegają jedynie pojazdy bądź mienie, natomiast uczestnicy nie doznają uszczerbku na zdrowiu.

Wezwanie policji do zdarzenia drogowego – kiedy to konieczne?

To, czy należy wezwać policję po zdarzeniu drogowym, zależy od jego rodzaju. Poniżej omówiono, kiedy jest to obowiązkowe, a kiedy można z tego zrezygnować:

  1. Wypadek drogowy – bezwzględnie należy wezwać policję oraz służby ratownicze. Jeśli jakakolwiek osoba biorąca udział w zdarzeniu skarży się na obrażenia, bóle, czy wykazuje oznaki szoku, mamy obowiązek natychmiast wezwać pomoc medyczną i policję.
  2. Kolizja drogowa – w przypadku kolizji nie ma obowiązku wzywania policji, o ile uczestnicy zdarzenia są w stanie zgodnie ustalić, kto jest sprawcą i spisać stosowne oświadczenie. Jeżeli jednak którakolwiek z osób nie przyznaje się do winy lub występują wątpliwości, policja powinna zostać wezwana na miejsce, aby rozstrzygnąć sytuację.

Uwaga: Jeśli którykolwiek z kierowców biorących udział w kolizji jest nietrzeźwy, musimy natychmiast wezwać policję. Nietrzeźwy kierowca nie ma prawa samodzielnie kontynuować jazdy, gdyż stanowi zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Rodzaje zdarzeń drogowych a konieczność wezwania policji

  • Wypadek drogowy – zawsze trzeba wezwać policję i służby ratownicze.
  • Kolizja drogowa – nie trzeba wzywać policji, o ile nie ma wątpliwości co do winy, a strony zgadzają się co do przebiegu zdarzenia.
  • Nietrzeźwy uczestnik – policja musi zostać wezwana, jeżeli którykolwiek z kierowców uczestniczących w zdarzeniu jest pod wpływem alkoholu lub innych substancji.

Jak postępować po zdarzeniu drogowym?

Zdarzenia drogowe mogą generować różne konsekwencje i dlatego istotne jest, aby zachować odpowiednie kroki postępowania, w zależności od sytuacji:

  1. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia:
    1. Wypadek – nie wolno usuwać pojazdów z miejsca zdarzenia. Należy zabezpieczyć teren, a pojazdy powinny pozostać na swoich miejscach, chyba że ich przemieszczenie jest konieczne do udzielenia pomocy osobom poszkodowanym.
    2. Kolizja – pojazdy powinny zostać usunięte z drogi, aby nie utrudniały ruchu. Brak takiego działania może skutkować nałożeniem mandatu za tamowanie ruchu.
  2. Wezwanie służb ratowniczych:
    1. Wypadek – zawsze wzywamy służby ratunkowe (999) i policję (997), oceniając liczbę rannych oraz ich obrażenia.
    2. Kolizja – wzywamy policję tylko wtedy, gdy istnieją wątpliwości co do winy lub jeśli kierowca jest nietrzeźwy.
  3. Sporządzenie oświadczenia lub czekanie na policję:
    1. Wypadek – na miejscu zdarzenia czekamy na przyjazd policji, a w międzyczasie udzielamy pierwszej pomocy poszkodowanym i zabezpieczamy ewentualne ślady zdarzenia.
    2. Kolizja – jeśli obie strony zgadzają się co do przebiegu zdarzenia, spisujemy oświadczenie o winie.
  4. Zrobienie zdjęć: Jeżeli to możliwe, wykonaj zdjęcia miejsca zdarzenia, uszkodzeń pojazdów i sytuacji na drodze. Mogą one być później przydatne w procesie ustalania winy i zgłaszania roszczeń ubezpieczeniowych.

Podsumowanie

  1. Zdarzenia drogowe dzielą się na wypadki i kolizje.
  2. Wypadek to zdarzenie, w którym są osoby poszkodowane – zawsze należy wezwać policję oraz służby ratunkowe.
  3. Kolizja to zdarzenie, w którym nie ma poszkodowanych, a policja nie jest konieczna, o ile strony zgadzają się co do winy.
  4. Stłuczka to potoczne określenie kolizji, w której pojazdy doznały uszkodzeń, ale uczestnicy nie odnieśli obrażeń.
  5. Za spowodowanie kolizji grozi mandat oraz punkty karne, natomiast za wypadek można ponieść poważniejsze konsekwencje, włącznie z karą grzywny lub pozbawienia wolności.
  6. W razie wątpliwości zawsze warto wezwać policję, szczególnie gdy nie mamy pewności co do stanu zdrowia uczestników zdarzenia

Posty, które musisz znać...

  • Wiedza Czy można kupić prawo jazdy?

    Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, czy możliwe jest zdobycie prawa jazdy bez formalnych egzaminów. W Internecie można znaleźć oferty „kupna” prawa jazdy bez potrzeby przechodzenia przez cały proces egzaminacyjny. Niestety, takie oferty są nielegalne i niosą ze sobą poważne konsekwencje prawne oraz ryzyko utraty pieniędzy. Kupowanie „lewego” prawa jazdy to nie tylko łamanie prawa, … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Prawo jazdy Ośrodki WORD w województwie łódzkim – lista

    Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD) to miejsca, gdzie odbywają się egzaminy teoretyczne i praktyczne na prawo jazdy, a także kursy i szkolenia z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Województwo łódzkie oferuje kilka takich ośrodków, co umożliwia mieszkańcom wybór najdogodniejszej lokalizacji. Co to jest WORD i dlaczego jest ważny? WORD-y pełnią kluczową rolę w procesie zdobywania prawa … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Dokumenty Kod 95 do prawa jazdy – co to jest?

    Kod 95 w prawie jazdy to istotna kwestia dla zawodowych kierowców. Jest to oznaczenie, które potwierdza, że dany kierowca posiada kwalifikacje zawodowe i może rozpocząć pracę w zawodzie kierowcy. Kod 95 w prawie jazdy – co to jest? Kod 95 to numer wpisany w prawo jazdy kierowcy zawodowego, który potwierdza, że posiada on odpowiednie kwalifikacje … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Kategorie prawa jazdy Możliwa jest nowa kategoria prawa jazdy B+

    Przepisy dotyczące praw jazdy niekiedy ulegają zmianom. Jedną z najnowszych propozycji, o której ostatnio się mówi, jest wprowadzenie nowej kategorii prawa jazdy B+. Dla kogo przewidziana byłaby ta kategoria, jak wyglądałby kurs i egzaminy? Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w poniższym artykule. Wprowadzenie kategorii B+ Nad przekształceniem dyrektywy dotyczącej praw jazdy pracują władze Unii … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Przepisy Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce?

    Czy obywatel Ukrainy może uzyskać prawo jazdy w Polsce? Na pierwszy rzut oka proces ten może wydawać się skomplikowany i okraszony wieloma dodatkowymi wymogami, które trzeba spełnić przed rozpoczęciem kursu i przystąpieniem do egzaminu. Jednakże, przy bliższym spojrzeniu, okazuje się, że istnieje zestaw jasno określonych kroków, które należy podjąć. W teorii, odpowiedź brzmi tak, obywatel … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Blog Znaki drogowe, które najczęściej mylą kursanci

    Znajomość znaków drogowych to absolutna podstawa, jeśli chcemy bezpiecznie poruszać się po drogach. Jednak wiele osób, zwłaszcza kursantów, ma trudności z ich poprawnym rozpoznawaniem i zapamiętywaniem. Niektóre znaki są do siebie bardzo podobne, inne pojawiają się rzadziej, co dodatkowo utrudnia ich zapamiętanie. Przyczyną mogą być podobieństwa kształtów i kolorów, stres towarzyszący nauce jazdy lub po … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej

Masz pytania? Chętnie pomożemy!

Zadzwoń, napisz wiadomość lub przyjdź osobiście. Biuro czynne jest we wszystkie dni robocze w godzinach 9:00-16:00. W dniu 31.12 (sylwester) biuro czynne do 13:00. W dniach 1.01 (Nowy Rok) oraz 6.01 (Trzech Króli) biuro nieczynne.

Tutaj znajdziesz wszystkie szczegóły na temat dostępnych form kontaktu – numer telefonu, adres e-mail oraz adres naszego biura w Gdyni.

Kontakt