Jak poradzić sobie ze stresem na egzaminie na prawo jazdy?
Autor: Patryk ByczekMożliwość samodzielnego poruszania się autem to duże ułatwienie w codziennym życiu, pozwalające na swobodny dojazd do szkoły, pracy czy po zakupy bez konieczności korzystania z dość zawodnej i często trudnodostępnej komunikacji zbiorowej. By móc leganie poruszać się motocyklem lub samochodem niezbędne będzie jednak zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego po pomyślnym ukończeniu kursu prawa jazdy. W Gdańsku szkołą jazdy oferującą naukę w komfortowych warunkach i perfekcyjne przygotowanie do egzaminu jest firma Nauka Jazdy Zbyszek, organizująca kursy na kategorię A, A1, A2 oraz B, B z automatem, C i C+E. Jak twierdzi większość kursantów jednym z największych problemów w całym procesie egzaminowania kierowców, jest wiążący się z tym stres. Przekonajmy się, jakie są metody radzenia sobie z jego objawami.
Jak ograniczyć stres przy egzaminie na prawo jazdy?
Stres jest naturalną reakcją organizmu na przewidywane zagrożenie. Wiążące się z nim objawy, takie jak poczucie napięcia, pogorszenie zdolności koncentracji oraz nadmierne pocenie się czy przyspieszenie tętna są jednak uciążliwe i mogą w znacznym stopniu wpływać na zmniejszenie się szans na uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu. Sposobem na uniknięcie wynikających z nadmiernego stresu symptomów jest stosowanie technik relaksacyjnych. Polegają one na uświadomieniu sobie występującego stanu napięcia oraz świadomym kontrolowaniu oddechu i unikaniu tzw. luminacji, czyli powtarzających się negatywnych myśli potęgujących nieprzyjemne odczucia. Ważne będzie też niestawianie sobie nadmiernych wymagań – niezdanie egzaminu wiąże się wprawdzie z dodatkowym kosztem i wydłuża czas oczekiwania, jednak nie stanowi zwykle aż tak dużego problemu.
Czego nie robić przed egzaminem na prawo jazdy?
Złym pomysłem na odstresowanie się przed egzaminem na prawo jazdy będzie sięganie po leki uspokajające, a nawet środki OTC, a więc dostępne bez recepty, ponieważ jedne i drugie mogą w pewnym stopniu wpływać na percepcję i zdolność do obsługi maszyn. W przypadku wielu preparatów takie ostrzeżenie jest umieszczone na ulotce. Absolutnie zabroniony jest też alkohol i narkotyki, a ich zażycie może skutkować odpowiedzialnością karną.