Przejdź do treści
Egzamin praktyczny

Przygotowanie samochodu do jazdy na egzaminie

Autor: Patryk Byczek

Przyszłość kierowców często kształtuje się na poligonach egzaminacyjnych, gdzie umiejętność prowadzenia pojazdu zostaje poddana rygorystycznym testom. Jednak zanim amatorzy prawa jazdy stawią czoła egzaminatorowi, kluczową rolę odgrywa przygotowanie samochodu do tego, jak się okazuje, wyjątkowego wyzwania. Warto zrozumieć, że przygotowanie pojazdu wpływa nie tylko na wynik egzaminu, ale także na komfort i bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze. Jak zatem należy sprawdzić i przygotować pojazd, aby móc przystąpić do egzaminu? Można to podzielić na dwa etapy. Sprawdzamy szczegóły.

Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu

Przed przystąpieniem do egzaminu, kierowca powinien skupić się na zadbanie o właściwe poziomy płynów w pojeździe:

  1. Olej silnikowy – stanowiący niejako życiowy płyn dla samochodu, zapewniając odpowiednie smarowanie i chłodzenie silnika. Brak lub niewłaściwa ilość oleju może prowadzić do poważnych problemów technicznych.
  2. Płyn hamulcowy – odpowiedzialny za skuteczność układu hamulcowego, to kolejny aspekt wymagający szczególnej uwagi.
  3. Płyn chłodniczy – dbający o odpowiednią temperaturę silnika.
  4. Płyn do spryskiwaczy – powinny być na właściwym poziomie.

Regularne sprawdzanie i uzupełnianie tych płynów to nie tylko obowiązek, ale również gwarancja bezpieczeństwa podczas egzaminu i późniejszej eksploatacji pojazdu.

Oświetlenie pojazdu

Stan oświetlenia samochodu odgrywa kluczową rolę w bezpiecznej jeździe, a egzamin na prawo jazdy to doskonała okazja do sprawdzenia każdego elementu. W zależności od tego co wylosujemy, należy zweryfikować działanie:

  • świateł pozycyjnych,
  • świateł mijania,
  • świateł drogowych,
  • świateł awaryjnych,
  • kierunkowskazów
  • świateł cofania,
  • świateł hamowania,
  • świateł przeciwmgłowych tylnych.

Odpowiednie sprawdzenie poprawności działania tych elementów nie tylko wpływa na wynik egzaminu, ale także na skuteczność komunikacji z innymi uczestnikami ruchu oraz komfort jazdy kierowcy pojazdu egzaminacyjnego.

Sygnał dźwiękowy

Sprawność sygnału dźwiękowego to często pomijany aspekt przygotowań do egzaminu, niemniej jednak bardzo ważny. Skuteczność klaksonu może zadecydować o uniknięciu potencjalnego zagrożenia na drodze. W trakcie egzaminu należy przetestować sygnał dźwiękowy – oczywiście w przypadku wylosowania tego elementu.

Przygotowanie pojazdu do jazdy

Podczas przygotowania pojazdu do egzaminu na prawo jazdy, istotne jest zadbanie o odpowiednie ustawienia elementów wewnętrznych pojazdu, aby zapewnić wygodę, bezpieczeństwo i właściwą widoczność. O czym należy pamietać, aby egzaminator nie mógł zwrócić nam uwagi, a jazdy była komfortowa i bezpieczna? Należy pamiętać o ustawieniu:

  1. Fotela kierowcy:
    • ustaw fotel w taki sposób, abyś miał pełną kontrolę nad pedałami, umożliwiając swobodne naciskanie hamulca, gazu i sprzęgła,
    • zachowaj odpowiedni kąt nachylenia oparcia, zapewniając wygodę i jednocześnie utrzymując pełną kontrolę nad pojazdem,
    • upewnij się, że fotel jest ustawiony na odpowiednią wysokość, umożliwiającą pełne widzenie drogi przed tobą.
  2. Zagłówka:
    • dostosuj zagłówek na odpowiednią wysokość, aby zapewnić wsparcie dla głowy, a jednocześnie uniknąć blokowania pola widzenia.
  3. Lusterek bocznych:
    • ustaw lusterka boczne w taki sposób, aby obejmowały możliwie największe pole widzenia, minimalizując martwe punkty,
    • pamiętaj, aby lusterka były odpowiednio nachylone, aby uzyskać jak najlepszą perspektywę.
  4. Lusterka wstecznego:
    • ustaw lusterko wsteczne w taki sposób, aby obejmowało jak największą powierzchnię tylną, umożliwiając śledzenie ruchu z tyłu pojazdu.
  5. Kierownicy:
    • ustaw kierownicę na odpowiednią wysokość i odległość, umożliwiającą pewne chwytanie oraz zachowanie pełnej kontroli nad pojazdem,
    • upewnij się, że kierownica jest skierowana prosto, gdy koła są ustawione na wprost.

Pamiętaj sobie, że te ustawienia są indywidualne i zależą wyłącznie od Twojej wygody i wzrostu. Dlatego ważne jest, aby dostosować ustawienia przed egzaminem, zapewniając sobie optymalne warunki do bezpiecznej i skutecznej jazdy.

WAŻNE!

Przed rozpoczęciem jazdy na egzaminie praktycznym zadbaj również o sprawdzenie, czy:

  • masz włączone światła,
  • nie jest zaciągnięty hamulec ręczny,
  • nie są otwarte jakiekolwiek drzwi.

Zastosowanie się do naszych porad pozwoli Ci bezproblemowo wykonać pierwsze zadanie podczas egzaminu praktycznego na prawo jazdy.

Posty, które musisz znać...

  • Aktualności Honorujemy kartę Dużej Rodziny!

    Pragniemy Państwa poinformować, że nasza Nauka Jazdy Zbyszek dołączyła do programu Dużej Rodziny. Oferujemy Państwu zniżkę 5% na prowadzone przez nas kursy, a 10% na dodatkowe godziny jazd doszkalających. Zniżka zostaje udzielona za okazaniem Karty Dużej Rodziny. Nie łączy się z innymi promocjami.

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Dokumenty Numer prawa jazdy – gdzie szukać na dokumencie?

    Posiadanie prawa jazdy to nie tylko dowód umiejętności kierowania pojazdem, ale także ważny dokument tożsamości, który może być wymagany w różnych sytuacjach życiowych. Czy to przy zakupie polisy ubezpieczeniowej, wypożyczaniu samochodu czy nawet przy niektórych formalnościach bankowych, numer prawa jazdy często stanowi kluczowy element identyfikacyjny. Ale gdzie dokładnie znajduje się ten numer na polskim dokumencie … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Instruktor nauki jazdy Legitymacja instruktora nauki jazdy

    Legitymacja instruktora nauki jazdy to nie tylko dokument potwierdzający uprawnienia do prowadzenia szkolenia kandydatów na kierowców. To znacznie więcej niż plastikowa karta z danymi osobowymi. Stanowi ona symbol zaufania, kompetencji i odpowiedzialności, które są niezbędne w procesie przekazywania wiedzy i umiejętności niezbędnych do bezpiecznego poruszania się po drogach. Kurs na instruktora nauki jazdy Kurs na … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Aktualności Kursy na dodatkowe kategorie

    Chcielibyśmy Was poinformować, że do naszej standardowej oferty wprowadzamy kursy na dodatkowe kategorie:   Kategoria A – uprawnia do kierowania każdym motocyklem, Kategoria A1 – motocykl o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, Kategoria A2 – motocykl o mocy do 35 kW, Kategoria B – automat – uprawniająca do kierowania każdym pojazdem z automatyczną skrzynią … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Dokumenty Bezterminowe prawo jazdy – czy jeszcze można takie mieć?

    Pamiętasz czasy, gdy prawo jazdy otrzymywało się raz na całe życie? Jeżeli nie, to znaczy, że jesteś bardzo młodą osobą! W nie tak dawnej przeszłości nie było konieczności odnawiania prawa jazdy, martwienia się o terminy związane ze zbliżającą się nieważnością prawa jazdy. Jeśli jednak posiadasz prawo jazdy od wielu lat, być może jesteś szczęśliwym posiadaczem … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej
  • Wiedza Ośrodki WORD w województwie mazowieckim – lista

    Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD) pełnią niezwykle istotną funkcję w procesie zdobywania uprawnień do prowadzenia pojazdów. To właśnie w tych miejscach odbywają się egzaminy teoretyczne i praktyczne na prawo jazdy – kluczowy etap na drodze do zostania pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. W województwie mazowieckim funkcjonuje kilka takich ośrodków, co zapewnia mieszkańcom szeroki wybór lokalizacji dostosowanych … Kontynuuj

    Patryk Byczek

    Czytaj więcej

Masz pytania? Chętnie pomożemy!

Zadzwoń, napisz wiadomość lub przyjdź osobiście. Biuro czynne jest we wszystkie dni robocze w godzinach 9:00-16:00. W dniu 31.12 (sylwester) biuro czynne do 13:00. W dniach 1.01 (Nowy Rok) oraz 6.01 (Trzech Króli) biuro nieczynne.

Tutaj znajdziesz wszystkie szczegóły na temat dostępnych form kontaktu – numer telefonu, adres e-mail oraz adres naszego biura w Gdyni.

Kontakt