Ile trwa kurs na prawo jazdy?
Autor: Patryk ByczekIle trwa kurs na prawo jazdy? To pytanie zadaje sobie wielu kursantów, którzy rozpoczynają kurs prawa jazdy każdej kategorii. Ile godzin trzeba wyrobić w przypadku danej kategorii? Ile trwa przyspieszony kurs prawa jazdy i czy rzeczywiście opłaca się dopłacać za przyspieszenie? Sprawdzamy.
Ile zajmuje zrobienie prawa jazdy?
Na początku warto wskazać, że to, ile zajmuje zrobienie prawa jazdy każdej kategorii, jest zależne przede wszystkim od tego, co wskazuje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa. To w tym dokumencie określono, jaka jest wymagana prawnie konkretna liczba godzin teoretycznych i praktycznych na kursie prawa jazdy. Czas trwania kursu na prawo jazdy zależy od tego, jak szybko wyrobimy przewidziane prawem godziny.
Tak naprawdę nie ma żadnych przeciwwskazań, by zrealizować wszystkie zajęcia teoretyczne i zajęcia praktyczne w ciągu na przykład dwóch tygodni. Musimy jedynie znaleźć szkołę jazdy, która oferuje przyspieszony kurs prawa jazdy. Poniżej podajemy rozpiskę godzin dla najczęściej wybieranych kategorii prawa jazdy:
- Kategoria A: 30 godzin zajęć teoretycznych oraz 30 godzin zajęć praktycznych
- Kategoria B: 30 godzin zajęć teoretycznych oraz 30 godzin zajęć praktycznych
- Kategoria C: 20 godzin zajęć teoretycznych oraz 30 godzin zajęć praktycznych
W ramach przyspieszonego kursu nie ma jednak możliwości zrobienia mniejszej liczby godzin niż wymagana jest przez przepisy prawne.
Jak długo trwa kurs na prawo jazdy?
Na łączny czas kursu prawa jazdy i drogi do otrzymania prawa jazdy składają się:
- nauka teorii (możliwa do zrealizowania w kilka dni),
- nauka części praktycznej – jazdy na placu i w ruchu drogowym (możliwa do zrealizowania w kilka dni, ale z reguły trwa kilka tygodni),
- czas oczekiwania na egzamin teoretyczny i egzamin praktyczny (w zależności od wolnych terminów – nawet kilka tygodni oczekiwania),
- czas oczekiwania na wydanie prawa jazdy (do 14 dni).
Łącznie kurs prawa jazdy zajmuje zatem do trzech miesięcy. W przypadku kursu przyspieszonego jest możliwe skrócenie tego czasu nawet do miesiąca.
Ile trwa kurs na prawo jazdy kategorii B?
Kurs na prawo jazdy kat. B w szkole jazdy obejmuje przede wszystkim szkolenie praktyczne. Szkolenie teoretyczne możemy bowiem zrobić we własnym zakresie, np.: za pomocą popularnych internetowych platform. Egzamin teoretyczny można od niedawna zdawać z tzw. wolnej stopy, czyli bez nauki w szkole jazdy. Zajęcia teoretyczne możemy więc zrealizować tak szybko, jak chcemy, w zaciszu własnego domu. Do szkoły jazdy trzeba udać się jedynie na zajęcia teoretyczne w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
Zajęcia praktyczne, uczące umiejętności kierowania pojazdami, musimy natomiast obowiązkowo odbyć pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Nic nie stoi na przeszkodzie, by 30 godzin podzielić na np.: 6 jazd trwających 5 godzin i zrealizować kurs w niewiele więcej niż tydzień, jeżdżąc codziennie. Szkoły jazdy najczęściej oferują taki kurs prawa jazdy pod nazwą „przyspieszony kurs prawa jazdy„. Decydując się na taki kurs warto jednak mieć na uwadze fakt, że jazdy z instruktorem powinny przede wszystkim dobrze przygotować nas do egzaminu praktycznego.
Ile trwa kurs na prawo jazdy kategorii C?
Długość trwania kursu kat. C to 20 godzin teorii i 30 godzin praktyki. W tym przypadku do egzaminu teoretycznego tak samo, jak w przypadku kat. B, możemy podejść z wolnej stopy i dopiero po zdaniu egzaminu teoretycznego zapisać się na kurs praktyczny. Normalny tryb nauki w szkole jazdy pozwoli nam „wyjeździć” wymagane 30 godzin z reguły w ciągu kilku tygodni. W przypadku kategorii C niektóre szkoły jazdy również oferują kurs przyspieszony.
Ile godzin trwa kurs na prawo jazdy kategorii A?
Kurs na prawo jazdy kat. A to 30 godzin zajęć teoretycznych oraz 30 godzin zajęć praktycznych. Mniej godzin trwa kurs na prawo jazdy kategorii AM – w tym przypadku to część teoretyczna trwa zaledwie 10 godzin, a część praktyczna również 10. Każdy kursant godziny teoretyczne może zrobić we własnym zakresie i ze zdanym egzaminem teoretycznym dopiero stawić się w OSK w celu wykupienia godzin praktycznych.
Podsumowanie
Czas trwania kursu na prawo jazdy różni się więc w zależności od wybranej kategorii oraz tempa indywidualnego kursanta. Istnieje możliwość przyspieszenia kursu, szczególnie w przypadku zajęć teoretycznych, które można odbywać samodzielnie. Jednak, pomimo chęci skrócenia czasu nauki, nie wolno zaniedbywać praktyki. Zdobycie doświadczenia pod okiem wykwalifikowanego instruktora jest kluczowe dla bezpiecznej jazdy na drogach. Wybierając przyspieszony kurs, warto zachować równowagę między teorią a praktyką, aby być odpowiednio przygotowanym do egzaminów i bezpiecznej jazdy po uzyskaniu prawa jazdy.