1 kwietnia na naszym Instagramie nauka.jazdy.zbyszek zdecydowaliśmy się na drobny żart primaaprilisowy, publikując ofertę kursu na prawo jazdy kategorii S… na skuter wodny. Zamierzaliśmy wprowadzić odrobinę letniego humoru, jednak niespodziewanie nasza zabawa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Otrzymaliśmy liczne telefony i wiadomości z pytaniami, czy rzeczywiście oferujemy takie szkolenie i od kiedy wymagane jest prawo jazdy na skuter wodny. Przepraszamy za wszelkie zamieszanie i spieszymy z wyjaśnieniem!
Czy prawo jazdy jest potrzebne na skuter wodny?
Do prowadzenia skuterów wodnych w Polsce wymagane są odpowiednie uprawnienia, ale akurat nie prawo jazdy (choć szczerze mówiąc – ze względu na naszą nadmorską lokalizację, chętnie poprowadzilibyśmy kurs na skutery wodne w Rewie czy Mechelinkach). Konieczne jest natomiast posiadanie odpowiednich uprawnień, takich jak patent sternika motorowodnego. Taki patent umożliwia prowadzenie nie tylko skuterów wodnych, ale także jachtów motorowych o długości kadłuba do 12 metrów po wodach śródlądowych bez ograniczeń. Na wodach morskich obowiązują pewne ograniczenia – możesz pływać w strefie nie dalszej niż 2 mile morskie od brzegu i tylko w porze dziennej. Kurs na uzyskanie patentu sternika motorowodnego obejmuje zarówno teorię, jak i praktykę prowadzenia jachtów motorowych oraz skuterów wodnych. Po zakończeniu kursu przeprowadzany jest egzamin teoretyczny i praktyczny. Kurs ten jest dostępny dla osób już od 14 roku życia, jednak osoby niepełnoletnie muszą mieć pisemną zgodę rodziców na udział w kursie.
Czy można prowadzić skuter wodny bez patentu?
Konieczność posiadania patentu może dziwić – szczególnie tych, którzy na przykład na nadmorskiej plaży w Polsce widzą oficjalnie działające wypożyczalnie skuterów wodnych, np.: na 10 minut jazdy. W Polsce, aby samodzielnie prowadzić skuter wodny, konieczne jest posiadanie patentu sternika motorowodnego – nawet w przypadku sprzętu wypożyczanego na wakacjach. Oznacza to, że nie można legalnie wypożyczyć i prowadzić skutera wodnego bez odpowiednich uprawnień, nawet na tak krótki czas. Wynajem skutera wodnego bez patentu jest więc teoretycznie niemożliwy, chyba że skorzystasz z opcji wynajęcia skutera wraz z instruktorem, który posiada wymagane uprawnienia. Wypożyczalnie, oferujące krótkoterminowe przejażdżki, zazwyczaj zapewniają obsługę przez wykwalifikowanego operatora, co pozwala na bezpieczne korzystanie z takiej atrakcji. Wypożyczalnie udostępniające skutery osobom bez patentu działają niestety poza przepisami prawa i narażają na karę zarówno siebie, jak i użytkownika takiego sprzętu.
Mandat za pływanie skuterem bez uprawnień
Pływanie motorówką lub skuterem wodnym bez wymaganego patentu sternika motorowodnego w Polsce jest traktowane praktycznie tak, jak prowadzenie samochodu bez prawa jazdy. W przypadku kontroli przez policję wodną, osoby złapane na sterowaniu takim pojazdem bez odpowiednich uprawnień mogą zostać ukarane mandatem do 500 zł (albo do nawet kilku tysięcy złotych, jeżeli policjant skieruje sprawę do sądu). To, co może nas jednak pocieszyć, to fakt, że nie zabiera się uprawnień do prowadzenia pojazdów za wykroczenia popełnione na drodze. Nikt nie zabierze nam więc prawa jazdy na samochód czy motocykl za to, że będziemy pływać bez uprawnień.
Co innego, jeżeli będziemy pływać bez uprawnień po alkoholu. Za kierowanie skuterem wodnym po alkoholu można stracić nie tylko patent sternika motorowodnego, ale również prawo jazdy, jeśli osoba taka posiada takowe uprawnienia. Nawet niewielka ilość alkoholu na wodzie może skutkować utratą prawa jazdy, ponieważ granica tolerancji jest tak niska, jak w przypadku prowadzenia pojazdów lądowych.