Prawo jazdy po 80. roku życia
Autor: Patryk ByczekKierowcy seniorzy mogą spodziewać się przemian w regulacjach związanych z prawem jazdy. Planuje się przeprowadzenie dodatkowych badań, których celem jest ocena umiejętności prowadzenia pojazdów przez kierowców w podeszłym wieku. To działanie wynika z inicjatywy Komisji Europejskiej, która zamierza wprowadzić nowe przepisy mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Badania przeprowadzane u starszych kierowców mają zostać wkrótce poddane surowszym standardom.
Kierowcy powyżej 80. roku życia – jakich zmian można się spodziewać?
Zgodnie z unijnymi założeniami w przygotowywanym projekcie, osoby prowadzące pojazdy po ukończeniu nie tylko 80. roku życia, ale nawet 70. roku życia, będą zobowiązane do regularnego udowadniania swojej zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jest to jednak wyłącznie jedna z przewidywanych zmian, które mogą dotknąć starszych kierowców. Istnieje również możliwość, że będą oni musieli przechodzić egzamin na prawo jazdy kategorii B co pięć lat, co stanowi kontrast wobec dotychczasowej praktyki przyznawania tego uprawnienia na zawsze, z ważnością dokumentu na 15 lat.
Należy wiedzieć, że mogą zdarzyć się sytuacje, podczas których władze mogą uznać, że dany kierowca nie powinien już prowadzić pojazdu. Wpływ na taką decyzję mogą mieć różne uwarunkowania, w tym np. stan zdrowia, który zazwyczaj ulega, w jakimś stopniu, pogorszeniu w miarę postępującego wieku. Dlatego planowane jest wprowadzenie obowiązkowych badań dla kierowców po ukończeniu 70. lat, chociaż mówi się nawet, że dodatkowe badania będą dotyczyły osób, które skończą 60 lat. Mimo to, szczegóły tych zmian nie są jeszcze dokładnie określone, co sprawia, że ważne jest dokładne śledzenie postępów i ewentualnych doprecyzowań odnośnie do tego projektu.
Czy osobie starszej można „odebrać” uprawnienia do kierowania pojazdami?
Nie – chyba, że są ku temu jakiekolwiek poparte prawem przesłanki. Jednakże, jednym z potencjalnych rozwiązań mających na celu odebranie prawa jazdy starszej osobie jest złożenie wniosku do odpowiedniego organu, czyli starosty, w celu przeprowadzenia badań lekarskich mających potwierdzić, czy dana osoba posiada zdolność do prowadzenia pojazdów, czy też występują przeciwwskazania zdrowotne.