Jak wygląda kurs na prawo jazdy?
Autor: Patryk ByczekJak wygląda kurs na prawo jazdy? Choć wiele jest różnych ośrodków szkolenia, to w gruncie rzeczy w każdym kurs na prawo jazdy wygląda podobnie – zawsze składa się z części teoretycznej i części praktycznej. Niezbędne są także zajęcia z ratownikiem medycznym.
Kurs na prawo jazdy – od czego się zaczyna?
Tak naprawdę kurs na prawo jazdy rozpoczyna się wystąpieniem do urzędu o numer PKK (profil kandydata na kierowcę). Do wydania numeru konieczne będzie także orzeczenie lekarskie wskazujące, że nie ma przeciwskazań do prowadzenia pojazdu. Równocześnie z załatwianiem tych formalności, możemy już rozpoczynać wybór szkoły jazdy. Warto zapisać się na kurs w takiej szkole nauki jazdy, która prowadzi naukę w rejonie ośrodka egzaminacyjnego, w którym chcemy finalnie zdawać egzamin państwowy. Przykładowo, jeżeli chcemy zdawać egzamin na prawo jazdy w Gdyni, warto wybrać szkołę nauki jazdy również w tym mieście, na przykład Naukę Jazdy Zbyszek w Gdyni. Po wybraniu odpowiedniej szkoły jazdy, należy zgłosić się do niej w celu zapisania się na kurs.
Pierwszy etap kursu prawa jazdy – teoria
Pierwszym związanym z rzeczywistą nauką i przygotowaniem do jazdy etapem nauk jest nauka do części teoretycznej. To w tym momencie zapoznajemy się z przepisami Ruchu Drogowego oraz zasadami uczestnictwa w ruchu drogowym. Niezależnie od wybranej kategorii, poznajemy także obowiązki i prawa kierowcy. Zajęcia teoretyczne w szkołach jazdy odbywają się zazwyczaj w salach przypominających sale lekcyjne. Wykładowca jest instruktorem nauki jazdy i przekazuje kursantom wiedzę podczas kilkugodzinnych spotkań. Dodatkowo kursanci najczęściej otrzymują także podręcznik do samodzielnej nauki w domu. Podręcznik można również zakupić we własnym zakresie – nawet, jeżeli wybrana przez nas szkoła jazdy nie oferuje książek w cenie kursów. W ramach zajęć teoretycznych przewidziane są ponadto zajęcia z ratownikiem medycznym – obowiązkowe dla wszystkich kursantów.
Od pewnego czasu teoretyczny kurs na prawo jazdy dostępny jest także w Internecie – jest wiele szkół prowadzących transmisje online, dzięki czemu potem możemy zapisać się do stacjonarnej szkoły jazdy tylko na kurs bez teorii, bo teorii nauczymy się bez wychodzenia z domu. Tak naprawdę, jeżeli czujemy się na siłach, etap teoretyczny nauczania możemy także przejść samodzielnie, w domu. Nie ma przeszkód, by zapisać się na egzamin państwowy teoretyczny z tzw. wolnej stopy, czyli bez wcześniejszego formalnego przygotowania w szkole jazdy. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli będziemy chcieli zdawać egzamin bez wcześniejszego wykupienia teorii w szkole jazdy, to będziemy musieli najpierw zdać egzamin państwowy, by przystąpić do jazd. Innymi słowy – jeżeli uczymy się teorii na własną rękę, musimy najpierw oficjalnie zdać egzamin teoretyczny, by szkoła jazdy mogła wypuścić nas na ulicę na etap praktyczny nauki prowadzenia pojazdu.
Drugi etap kursu prawa jazdy – praktyka
Przygotowanie do egzaminu praktycznego obejmuje godziny na placu manewrowym oraz godziny spędzone w ruchu drogowym (na ulicach). W zależności od wybranej kategorii prawa jazdy, liczby godzin na placu manewrowym i na ulicy mogą być różne, różna może być również suma godzin, np.: prawo jazdy kategorii B to jedynie 30 godzin praktycznych, bez konkretnego podziału, ile z tych godzin musi odbyć się na placu, a ile w ruchu drogowym.
Sprawdź także: Ile trwa kurs na prawo jazdy?
Najczęściej w szkole jazdy w ramach przewidzianych godzin odbywa się także egzamin wewnętrzny, czyli symulacja egzaminu państwowego. Dopiero po ukończeniu kursu, po odbyciu wszystkich godzin, możliwe jest przystąpienie do egzaminu praktycznego państwowego. Kurs praktyczny kończy tak naprawdę naszą przygodę z nauką jazdy w ośrodku (o ile nie będziemy potrzebowali dodatkowych jazd doszkalających jeszcze przed samym egzaminem).
Ostatni etap – zdanie egzaminu i wydanie prawa jazdy
Egzamin praktyczny odbywa się w wybranym wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego i można zdawać go na pojeździe pochodzącym z ośrodka lub na pojeździe należącym do szkoły jazdy (wtedy jednak trzeba złożyć odpowiedni wniosek – jeszcze przed egzaminem). Wydanie prawa jazdy możliwe jest tylko dla osoby, która zdała z wynikiem pozytywnym egzamin w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Egzamin wewnętrzny w szkole jazdy nie ma znaczenia – liczy się przystąpienie do egzaminu państwowego i uzyskanie z niego pozytywnego wyniku. W momencie zdania egzaminu praktycznego możemy uznawać nasz kurs prawa jazdy za oficjalnie zakończony i oczekiwać na wydanie dokumentu.